Warsztaty gry na suce biłgorajskiej

Suka biłgorajska – archaiczny ludowy instrument smyczkowy, pochodzący z okolic Kocudzy k. Janowa Lubelskiego, budową przypominający skrzypce.

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej (GOKSiR) zaprasza do udziału w warsztatach gry na suce biłgorajskiej. Zajęcia prowadzone będą od czerwca do połowy grudnia (spotkania raz w tygodniu).

Spotkanie organizacyjne odbędzie się w sobotę 16 czerwca o godz. 11:00 w GOKSiR.

Warsztaty adresowane są do dwóch grup odbiorców – dorosłych i młodzieży od 13 roku życia:

  1. które nie mają doświadczenia w grze na instrumentach (zwłaszcza na instrumentach smyczkowych),

  2. które mają doświadczenie w grze na instrumentach smyczkowych.

Warsztaty są bezpłatne.

Zobacz zdjęcia z pierwszego spotkania   TUTAJ

Zapisy: 
tel. 81 517 51 59, tel. kom. 660 410 578 
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej 
ul. Lubelska 10

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Warsztaty gry na suce biłgorajskiej w gminie Niedrzwica Duża” (program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie „Mistrz tradycji”). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego” pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

mkidn

Zadanie realizowane jest w ramach projektu „Warsztaty gry na suce biłgorajskiej w gminie Niedrzwica Duża” (program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura ludowa i tradycyjna”, zadanie „Mistrz tradycji”). Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Prowadzący warsztaty: 
Zbigniew Butryn - muzykant, mistrz gry na suce, skrzypcach, basach i bębenku, budowniczy instrumentów, członek zwyczajny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Od roku 2007 wraz z synem prowadzi Szkołę Suki Biłgorajskiej, w ramach której uczy adeptów gry na instrumentach, jak również organizuje spotkania ze śpiewakami i muzykantami z regionu. Działalność edukacyjną prowadzi zarówno ”u siebie”, jak i w kraju, przy okazji warsztatów muzyki tradycyjnej, odbywających się w ramach: Taborów Domu Tańca, Festiwalu „Oj Wiosna, Ty Wiosna”, „Pograjek”, organizowanych przez ZG STL w Lublinie, czy klubu festiwalowego „Tyndyryndy” przy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Bierze również udział w spotkaniach w szkołach i przedszkolach, na których prezentuje instrumenty oraz muzykę swojego regionu.

Koordynator projektu:
Anna Różycka - muzyk, muzykant, śpiewaczka, animator kultury. Gra na suce biłgorajskiej, fideli płockiej, skrzypcach, mazankach, mandolinie, cymbałach, śpiewa, uczy. Współpracuje z różnymi zespołami i grupami – „Kapelą Drewutnia” z Lublina, zespołem „Jarzębina” z Kocudzy, zespołem śpiewaczym z Rudy Solskiej, zespołem śpiewaczym ze Strzeszkowic.

suka bilgorajska