„W prostych słowach o wielkim marzeniu” -
rocznica 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej przygotowuje widowisko muzyczno – historyczne z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie to będzie miało miejsce 23 września na placu za GOKSiR w Niedrzwicy Dużej.

O godz. 15.00 rozpocznie się piknik historyczny z udziałem grup rekonstrukcyjnych prezentujących różne epoki, uzbrojenie, pojazdy. Nie zabraknie również naszej gminnej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej „Irma”. Dla uczestników pikniku przewidziano poczęstunek - gorącą grochówkę.

O godz. 18.00 odbędzie się plenerowy koncert w wykonaniu ”Niedrzwickich artystów”. W koncercie ujęty zostanie szeroki kontekst historyczny dotyczący niepodległości: próby odzyskania (zrywy niepodległościowe) oraz budowanie i umacnianie niepodległości w późniejszych latach. Będzie to również opowieść o oczekiwaniu, pożegnaniach i powrotach, o tęsknocie za bliskimi, za spokojem, za wolnością. Opowieść stworzona przez piosenki oraz krótkie inscenizacje. W koncercie wezmą udział orkiestry dęte, zespół estradowy, zespoły ludowe, soliści.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „W prostych słowach o wielkim marzeniu – widowisko muzyczno – historyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.”

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Aktualnie trwają przygotowania do widowiska. Uczestnicy projektu pracują nad scenariuszem koncertu i scenek – przesłuchują nagrane relacje świadków historii, wertują publikacje dotyczące lokalnych wydarzenie, oglądają filmy z inscenizacji historycznych, jakie były organizowane na terenie naszej gminy. Muzycy pracują nad aranżacjami do wybranych piosenek, a pierwsi soliści i zespoły ćwiczą już swoje utwory. Od strony technicznej trwają rozmowy z firmami wynajmującymi infrastrukturę sceniczną. Jak widać, machina organizacyjna działa pełną parą!

niepodlegla

Opieka medialna:

TVP3 Lublin

 

Niepodlegla mlodziez 1
 
Niepodlegla mlodziez 2
 
Niepodlegla proba 1
 
Niepodlegla proba 2
 
Niepodlegla proba 3